Na podstawie danych zawartych w tablicy 1 stwierdza się, że największy udział całkowitych wydatków na ochronę zdrowia ‒ liczonych jako odsetek PKB ‒ występuje w Niemczech (w 2005 r. i w 2008 r. we Francji), natomiast najmniejszy jest udział tych wydatków na Słowacji, gdzie jednak już w 2005 r. widać zauważalny wzrost do poziomu 7,1% PKB, a w 2008 r. do poziomu 7,8% PKB.. We Włoszech udział wydatków na ochronę zdrowia kształtuje się na niezmiennymi poziomie; nieznaczny wzrost odnotowano na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. W Polsce całkowite wydatki prawie nie ulegają zmianie i np. w latach 2003‒2004 stanowiły 6,5% PKB, w 2005 r. – 6,2% PKB, a w 2008 r. ‒ 7,0% PKB. Powyższa analiza danych pokazuje, że Polska należy do tych państw Unii Europejskiej, w których na ochronę zdrowia wydaje się najmniej (trójka takich państw to: Luksemburg, Polska i Słowacja – choć tu sytuacja w 2005 r. zmieniła się). Stąd też Polska na tle wybranych krajów UE wypada słabo, a co za tym jej konkurencyjność w stosunku do innych państw jest znikoma (w 2005 r. wręcz żadna ‒ Polska plasuje się na ostatnim miejscu). Polska, wśród krajów Unii Europejskiej należy do grupy państw, które na ochronę zdrowia przeznaczają najmniej środków finansowych.
Pierwszy wykres przedstawia porównanie wydatków na ochronę zdrowia w wybranych krajach Unii Europejskiej w latach 1999-2008. Na podstawie tego wykresu wyliczyłyśmy wzrost wydatków na ochronę zdrowia na przestrzeni lat. Rezultat przedstawiamy poniżej.
Według powyższych danych można zauważyć znaczny wzrost wydatków na służbę zdrowia. Państwa, które odnotowały spadek to Czechy i Niemcy.
Zrobiłyśmy również sortowanie malejące według przyrostu w punktach %, które kształtuje się następująco.